searchsearch
2020 Latin GRAMMYs Award Show: Complete Winners & Nominees List

21st Latin GRAMMY Awards

 
 
 

news

2020 Latin GRAMMYs Award Show: Complete Winners & Nominees List

Bad Bunny, Camilo, Kany García, J Balvin, Jesse & Joy, Natalia Lafourcade, Ricky Martin, Fito Páez and Carlos Vives vie for Album Of The Year - Find out who else is nominated for the 21st Latin GRAMMYs 2020.

GRAMMYs/Sep 29, 2020 - 05:32 pm

Last updated Nov. 19.

The Latin Recording Academy has announced all the winners for the 2020 Latin GRAMMY Awards, the preeminent international honor and the only peer-selected award celebrating excellence in Latin music. Winners were revealed Thursday, Nov. 19, at the 21st Latin GRAMMY Awards' Premiere and Telecast ceremonies. See below for the full list of winners and nominees.

General Field

1. Record Of The Year

  1. CHINA
    Anuel AA, Daddy Yankee, Karol G Featuring Ozuna y J Balvin
    Marco Masis "Tainy", producer; Luis "Wichie" Ortiz, recording engineer; Luis "Wichie" Ortiz & Juan G. Rivera, mixers; Luis "Wichie" Ortiz & Juan G. Rivera, mastering engineers
    [Real Hasta La Muerte, Llc, Dist. By Sony Music Ent]
     
  2. CUANDO ESTÉS AQUÍ
    Pablo Alborán
    Pablo Alborán, record producer; Pablo Alborán & Lolo Álvarez, recording engineers; Oscar Clavel, mixer; Oscar Clavel, mastering engineer
    [Warner Music Spain]
     
  3. VETE
    Bad Bunny
    Cesar Oscar Batista Escalera, Jose Carlos Cruz, Freddy Montalvo, Ivaniel Ortiz, Edgar Wilmer Semper-Vargas & Xavier Alexis Semper-Vargas, record producers; La Paciencia, recording engineer; Josh Gudwin, mixer; Colin Leonard, mastering engineer
    [Rimas Music]
     
  4. SOLARI YACUMENZA
    Bajofondo Featuring Cuareim 1080
    Juan Campodónico & Gustavo Santaolalla, record producers; Julio Berta, recording engineer; Juan Campodónico, Aníbal Kerpel & Gustavo Santaolalla, mixers; Tom Baker, mastering engineer [Sony Music Entertainment México, S.A. De C.V.]
     
  5. ROJO
    J Balvin
    Alejandro "Sky" Ramírez & Taiko, record producers; Joel Iglesias, recording engineer; Josh Gudwin, mixer; Colin Leonard, mastering engineer
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  6. TUTU
    Camilo & Pedro Capó
    Jon Leone, Richi López & George Noriega, record producers; Camilo, Jon Leone, Richi López & George Noriega, recording engineers; Juan G. Rivera, mixer; Mike Bozzi, mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc/Hecho A Mano]
     
  7. LO QUE EN TI VEO
    Kany García & Nahuel Pennisi
    Julio Reyes Copello, record producer; Sebastián Ezequiel Sanabria, Carlos Fernando López, Natalia Ramírez, Nicolás Ramírez, Julio Reyes Copello, Marcos Sánchez & Daniel Uribe, recording engineers; Marcos Sánchez, mixer; Gene Grimaldi, mastering engineer Track from: Mesa Para Dos
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  8. TUSA
    Karol G y Nicki Minaj
    Daniel Oviedo Echavarría, record producer; Daniel Oviedo Echavarría, recording engineer; Rob Kinelski, mixer; Dave Kutch, mastering engineer
    [Universal Music Latino/Republic Records]
     
  9. RENÉ
    Residente
    Residente, record producer; Phil Joly & Carlos Velázquez, recording engineers; Beatriz Artola, mixer; Ted Jensen, mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  10. CONTIGO - WINNER
    Alejandro Sanz
    Julio Reyes Copello & Rafa Sardina, producers; James Fitzpatick, Jan Holzner, Natalia Ramírez, Nicolás Ramírez, Julio Reyes Copello & Rafa Sardina, recording engineers; Nicolás Ramírez, mixer; Carlos Hernández Carbonell, mastering engineer
    [Universal Music Spain]

2. Album Of The Year

  1. YHLQMDLG
    Bad Bunny
    Jose Carlos Cruz & Freddy Montalvo, album producers; La Paciencia, album recording engineer; Josh Gudwin, album mixer; Bad Bunny, songwriter; Colin Leonard, album mastering engineer
    [Rimas Entertainment LLC]
     
  2. OASIS
    J Balvin & Bad Bunny
    Marco Masis "Tainy" & Alejandro"Sky" Ramírez, album producers; Joel Iglesias, La Paciencia, Marco Masis "Tainy" & Alejandro"Sky" Ramírez, album recording engineers; Josh Gudwin, album mixer; Bad Bunny, J Balvin, Marco Masis "Tainy" & Alejandro"Sky" Ramírez, songwriters; Colin Leonard, album mastering engineer
    [Universal Music Latino, Rimas Entertainment LLC]
     
  3. COLORES
    J Balvin
    Alejandro "Sky" Ramírez, album producer; Joel Iglesias, album recording engineer; Josh Gudwin, album mixer; J Balvin, Michael Brun, Rene Cano & Alejandro"Sky" Ramírez, songwriters; Colin Leonard, album mastering engineer
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  4. POR PRIMERA VEZ
    Camilo
    Camilo, Jon Leone, Richi López & Ricardo Montaner, album producers; Jon Leone & Richi López, album recording engineers; Édgar Barrera, Camilo, Jon Leone & Richi López, songwriters; Mike Bozzi, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC/Hecho A Mano Music (HAMM)]
     
  5. MESA PARA DOS
    Kany García
    Julio Reyes Copello, album producer; Carlos Fernando López, Natalia Ramírez, Nicolás Ramírez, Julio Reyes Copello & Daniel Uribe, album recording engineers; Nicolás Ramírez & Marcos Sánchez, album mixers; Kany García, songwriter; Gene Grimaldi, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  6. AIRE (VERSIÓN DÍA)
    Jesse & Joy
    Charlie Heat, Jesse Huerta & Martin Terefe, album producers; Oskar Winberg, album recording engineer; Josh Gudwin, album mixer; Jason Boyd & Jesse & Joy, songwriters; Colin Leonard, album mastering engineer
    [Warner Music Latina]
     
  7. UN CANTO POR MÉXICO, VOL. 1 - WINNER
    Natalia Lafourcade
    Kiko Campos, album producer; José Luis Fernández & Rubén López Arista, album recording engineers; Rubén López Arista, album mixer; Natalia Lafourcade, songwriter; Michael Fuller, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment México, S.A. de C.V.]
     
  8. PAUSA
    Ricky Martin
    Julio Reyes Copello & Jean Rodríguez, album producers; Nicolás De La Espriella, Enrique Larreal & Julio Reyes Copello, album recording engineers; Jaycen Joshua, album mixer; Ricky Martin & Danay Suárez, songwriters; Felipe Tichauer, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  9. LA CONQUISTA DEL ESPACIO
    Fito Paez
    Gustavo Borner, Diego Olivero & Fito Paez, album producers; Gustavo Borner & Phil Levine, album recording engineers; Gustavo Borner, album mixer; Fito Paez, songwriter; Justin Moshkevich, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  10. CUMBIANA
    Carlos Vives
    Andrés Leal, Martín Velilla & Carlos Vives, album producers; Andrés Borda, Nicolas Cajamarca, Jorge Corredor, Daniel Cortés, Chris Crawford, Einar Escaf, Sancho Gómez Escolar, Lobzan Graciani, Andrés Leal, Harbey Marín, Dave Rowland & Martín Velilla, album recording engineers; Manny Marroquin, album mixer; Carlos Vives, songwriter; Michelle Mancini, album mastering engineer
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]

3. Song Of The Year

  1. ADMV
    Vicente Barco, Édgar Barrera, Maluma & Stiven Rojas, songwriters (Maluma)
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  2. BONITA
    Juanes, Mauricio Rengifo, Andrés Torres & Sebastián Yatra, songwriters (Juanes y Sebastian Yatra)
    [Universal Music Latino]
     
  3. CODO CON CODO
    Jorge Drexler, songwriter (Jorge Drexler)
    [Sony Music Entertainment España, S.L]
     
  4. EL MISMO AIRE
    Édgar Barrera, Camilo, Jon Leone, Richi López & Juan Morelli, songwriters (Camilo)
    Track from: Por Primera Vez
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc/Hecho A Mano]
     
  5. FOR SALE
    Alejandro Sanz & Carlos Vives, songwriters (Alejandro Sanz & Carlos Vives)
    Track from: Cumbiana
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc] 
     
  6. #ELMUNDOFUERA (IMPROVISACIÓN)
    Alejandro Sanz, songwriter (Alejandro Sanz)
    [Universal Music Spain S.L.U.]
     
  7. LO QUE EN TI VEO
    Kany García, songwriter (Kany García & Nahuel Pennisi)
    Track from: Mesa Para Dos
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  8. RENÉ - WINNER
    Residente, songwriter (Residente)
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  9. TIBURONES
    Oscar Hernández & Pablo Preciado, songwriters (Ricky Martin)
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  10. TUSA
    Kevyn Mauricio Cruz Moreno, Karol G, Nicki Minaj, Daniel Oviedo Echavarría & Juan Camilo Vargas, songwriters (Karol G y Nicki Minaj)
    [Universal Music Latino, Republic Records]
     
  11. TUTU
    Camilo, Jon Leone & Richi López, songwriters (Camilo & Pedro Capó)
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc/Hecho A Mano]

4. Best New Artist

  1. ANUEL AA
     
  2. RAUW ALEJANDRO
     
  3. MIKE BAHÍA - WINNER
     
  4. CAZZU
     
  5. CONOCIENDO RUSIA
     
  6. SOY EMILIA
     
  7. KURT
     
  8. NICKI NICOLE
     
  9. NATHY PELUSO
     
  10. PITIZION
     
  11. WOS

Field 1 - Pop

5. Best Pop Vocal Album

  1. SPOILER
    Aitana
    [Universal Music Spain S.L.U.]
     
  2. PRISMA
    Beret
    [Warner Music Spain]
     
  3. POR PRIMERA VEZ
    Camilo
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc/Hecho A Mano]
     
  4. MÁS FUTURO QUE PASADO
    Juanes
    [Universal Music Latino]
     
  5. PAUSA - WINNER
    Ricky Martin
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]

6. Best Traditional Pop Vocal Album

  1. LA METAMORFOSIS
    Reyli Barba
    [Sony Music Entertainment México, S.A. De C.V.]
     
  2. COMPADRES - WINNER
    Andrés Cepeda & Fonseca
    [Sony Music Entertainment Colombia S.A.]
     
  3. TRECE
    Andrés Cepeda
    [Sony Music Entertainment Colombia S.A]
     
  4. ¡SPANGLED!
    Gaby Moreno & Van Dyke Parks
    [Nonesuch]
     
  5. MIRÁNDOTE A LOS OJOS
    José Luis Perales
    [Warner Music Spain]

7. Best Pop Song

  1. AMOR EN CUARENTENA
    Raquel Sofía, songwriter (Raquel Sofía)
    [Sony Music Entertainment US Latin Llc]
     
  2. BONITA
    Juanes, Mauricio Rengifo, Andrés Torres & Sebastián Yatra, songwriters (Juanes y Sebastian Yatra)
    [Universal Music Latino]
     
  3. CUANDO ESTÉS AQUÍ
    Pablo Alborán, songwriter (Pablo Alborán)
    [Warner Music Spain]
     
  4. TUTU - WINNER
    Camilo, Jon Leone & Richi López, songwriters (Camilo & Pedro Capó)
    [Sony Music Entertainment Us Latin Llc/Hecho A Mano]
     
  5. UNA VEZ MÁS
    Elsa Carvajal, Grettel Garibaldi, Susana Isaza & Ximena Sariñana, songwriters (Ximena Sariñana)
    [Warner Music México S.A. De C.V.]

Field 2 - Urban

8. Best Urban Fusion/Performance

  1. CHINA
    Anuel AA, Daddy Yankee, Karol G Featuring Ozuna & J Balvin
    [Real Hasta La Muerte, LLC]
     
  2. HABLAMOS MAÑANA
    Bad Bunny, Duki & Pablo Chill-E
    Track from: YHLQMDLG
    [Rimas Entertainment LLC]
     
  3. AZUL
    J Balvin
    Track from: Colores
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  4. CÁNTALO
    Ricky Martin, Residente & Bad Bunny
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. YO X TI, TU X MI - WINNER
    Rosalía & Ozuna
    [Colmbia Records]

9. Best Reggaeton Performance

  1. YO PERREO SOLA - WINNER
    Bad Bunny
    Track from: YHLQMDLG
    [Rimas Entertainment LLC]
     
  2. MORADO
    J Balvin
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  3. LOCO CONTIGO
    DJ Snake & J Balvin Featuring Tyga
    [DJ Snake Music Productions Limited / Geffen Record]
     
  4. PORFA
    Feid y Justin Quiles
    [UMG Recordings, Inc.]
     
  5. CHICHARRÓN
    Guaynaa Featuring Cauty
    [Guaynaa]
     
  6. TE SOÑÉ DE NUEVO
    Ozuna
    Track from: Nibiru
    [Aura Music Corp.]
     
  7. SI TE VAS
    Sech & Ozuna
    [Rich Music LTD]

10. Best Urban Music Album

  1. EMMANUEL
    Anuel AA
    [Real Hasta La Muerte, LLC]
     
  2. YHLQMDLG
    Bad Bunny
    [Rimas Entertainment LLC]
     
  3. OASIS
    J Balvin & Bad Bunny
    [Universal Music Latino, Rimas Entertainment LLC]
     
  4. COLORES - WINNER
    J Balvin
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  5. FERXXO (VOL 1: M.O.R.)
    Feid
    [UMG Recordings, Inc. / Universal Music Latino]
     
  6. NIBIRU
    Ozuna
    [Aura Music Corp.]
     
  7. 1 OF 1
    Sech
    [Rich Music Inc]
     
  8. EASY MONEY BABY
    Myke Towers
    [One World Music & Casablanca Records | Powered By GLAD Empire, LLC]

11. Best Rap/Hip Hop Song​

  1. ANTES QUE EL MUNDO SE ACABE - WINNER
    Residente, songwriter (Residente)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  2. NARCOS
    Anuel AA, songwriter (Anuel AA)
    Track from: Emmanuel
    [Real Hasta La Muerte, LLC]
     
  3. GOTEO
    Duki, songwriter (Duki)
    [SSJ Records / Dale Play Records]
     
  4. KEMBA WALKER
    Bad Bunny & Eladio Carrion, songwriters (Eladio Carrion y Bad Bunny)
    [Rimas Entertainment LLC]
     
  5. MEDUSA
    Anuel AA, J Balvin, Jhay Cortez, Josias De La Cruz, Misael De La Cruz, Sergio Roldan, Elvin Roubert & Nydia Yera, songwriters (Jhay Cortez, Anuel AA & J Balvin)
    [Universal Music Latin Entertainment / N&E Entertainment LLC]

12. Best Urban Song

  1. ADICTO
    Anuel AA, Jhay Cortez, Marco Masis "Tainy" & Ozuna, songwriters (Tainy, Anuel AA y Ozuna)
    [NEON16/Interscope Records Release]
     
  2. MUCHACHA
    Alejandro "Pututi" Arce, Ángel Alberto Arce, Luis Eduardo Cedeno Konig "Pucho", Roque Alberto Cedeno Konig "Tucutu", Gente De Zona, Paul Irizarry Suau "Echo", Andrea Mangiamanchi "Elena Rose", Daniel Joel Márquez Díaz, Yasmil Jesús Marrufo & Juan Morelli, songwriters (Gente De Zona y Becky G)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC/Magnus Media LLC]
     
  3. RAVE DE FAVELA
    Anitta, Tynashe Beam, Diplo, Eric Alberto-Lopez, MC Lan & Tropkillaz, songwriters (MC Lan, Anitta, BEAM e Major Lazer)
    [Warner Music Brasil]
     
  4. ROJO
    J Balvin, O 'Neill, Justin Quiles, Alejandro"Sky" Ramírez & Taiko, songwriters (J Balvin)
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  5. YO X TI, TU X MI - WINNER
    MI Pablo Diaz-Reixa "El Guincho", Ozuna & Rosalía, songwriters (Rosalía & Ozuna)
    [Columbia Records]

Field 3 - Rock

13. Best Rock Album

  1. JUEVES
    El Cuarteto De Nos
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  2. SEREMOS PRIMAVERA
    Eruca Sativa
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  3. UNDOTRECUA
    Miguel Mateos
    [Miguel Mateos]
     
  4. ¿DÓNDE JUGARÁN LXS NIÑXS? (DESDE EL PALACIO DE LOS DEPORTES) - WINNER
    Molotov
    [Universal Music México S.A. de C.V. / Mercury]
     
  5. INCOMUNICACIÓN
    Vetamadre
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]

14. Best Rock Song

  1. BIUTIFUL - WINNER
    Mon Laferte, songwriter (Mon Laferte)
    [Universal Music México S.A. De C.V.]
     
  2. BOLA DE FUEGO
    Eduardo Ibeas, Felipe Ilabaca & Cristian Moraga, songwriters (Chancho En Piedra)
    [Chancho En Piedra]
     
  3. CREO
    Eruca Sativa, songwriters (Eruca Sativa)
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  4. MARIO NETA
    Roberto Musso, songwriter (El Cuarteto De Nos)
    Track from: Jueves
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  5. YO ME LO MEREZCO
    Buika, Drago, Carlos Santana, Stoneface & Jay U Xperience, songwriters (Santana Featuring Buika)
    Track from: Africa Speaks
    [Concord Records]

15. Best Pop/Rock Album

  1. LA QUE MANDA
    Gina Chavez
    [Gina Chavez Music, LLC]
     
  2. CABILDO Y JURAMENTO
    Conociendo Rusia
    [Geiser Discos]
     
  3. ACABADABRA
    Juan Galeano
    [Independent]
     
  4. PANGEA
    Los Mesoneros
    [Los Mesoneros]
     
  5. LA CONQUISTA DEL ESPACIO - WINNER
    Fito Paez
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]

16. Best Pop/Rock Song

  1. DOLERME
    Pablo Diaz-Reixa, Frank Dukes, Rosalía & Matthew Tavares, songwriters (Rosalía)
    [Columbia Records, a Division of Sony Music Entertainment]
     
  2. LA CANCIÓN DE LAS BESTIAS - WINNER
    Fito Páez, songwriter (Fito Páez)
    Track from: La Conquista del Espacio
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  3. QUIERO QUE ME LLAMES
    Conociendo Rusia, songwriter (Conociendo Rusia)
    [Geiser Discos]
     
  4. QUIERO VIVIR
    Draco Rosa & Jaime Sabines, songwriters (Draco Rosa)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. ULTIMAS PALABRAS
    Los Mesoneros, songwriters (Los Mesoneros)
    [Los Mesoneros]

Field 4 - Alternative

17. Best Alternative Music Album

  1. SOBREVOLANDO - WINNER
    Cultura Profética
    [La Mafafa Discos]
     
  2. DISCO ESTIMULANTE
    Hello Seahorse!
    [ONErpm]
     
  3. 2030
    LOUTA
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  4. MISS COLOMBIA
    Lido Pimienta
    [Anti/Epitaph]
     
  5. UBICACIÓN EN TIEMPO REAL
    Barbi Recanati
    [Goza Records]

18. Best Alternative Song

  1. BUENOS AIRES
    Rafa Arcaute, Pedro Campos & Nathy Peluso, songwriters (Nathy Peluso)
    [Sony Music Entertainment España, S.L]
     
  2. CARACOLES
    Wilberto Rodríguez, songwriter (Cultura Profética)
    [La Mafafa Discos]
     
  3. CARAPAZÓN
    Eruca Sativa, songwriters (Eruca Sativa)
    Track from: Seremos Primavera
    [Sony Music Entertainment Argentina S.A.]
     
  4. CHILANGO BLUES
    Mon Laferte, songwriter (Mon Laferte)
    [Universal Music México S.A. de C.V.]
     
  5. EN CANTOS - WINNER
    Ismael Cancel, Ile & Natalia Lafourcade, songwriters (Ile & Natalia Lafourcade)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]

Field 5 - Tropical

19. Best Salsa Album

  1. 40 AÑOS DE POWER
    Luisito Ayala y La Puerto Rican Power
    [Musical Productions, Inc.]
     
  2. TENTACIONES VOL. 1
    Charlie Cruz
    [Get Crazy Note, LLC]
     
  3. 40 - WINNER
    Grupo Niche
    [PPM USA]
     
  4. MEMORIAS DE NAVIDAD
    Víctor Manuelle
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. UN GALLO PARA LA HISTORIA
    Tito Rojas
    [J&N Records, LLC]

20. Best Cumbia/Vallenato Album

  1. POR EL MUNDO ENTERO
    Binomio De Oro De América
    [Codiscos]
     
  2. SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE) - WINNER
    Jorge Celedón & Sergio Luis Rodríguez
    [Monterrey Music S.A. de C.V]
     
  3. DALE PLAY
    Kvrass
    [Codiscos]
     
  4. VOZ DE MUJER
    Karen Lizarazo
    [Toro Music Group]
     
  5. LOS CUMBIA STARS VOL. 2
    Los Cumbia Stars
    [Discos Fuentes Edimusica S.A.]

21. Best Merengue/Bachata Album

  1. THE GENETICS OF BACHATA
    José Manuel Calderón
    [Baile Records]
     
  2. BAILANDO CONTIGO
    Manny Cruz
    [Manny Cruz / La Oreja Media Group, Inc]
     
  3. LOS CONQUISTADORES
    Grupo Manía
    [Mania Music, Inc.]
     
  4. AHORA - WINNER (TIE)
    Eddy Herrera
    [Intermusic]
     
  5. LARIMAR - WINNER (TIE)
    Daniel Santacruz
    [Penluis Music]

22. Best Traditional Tropical Album

  1. ESTE ES NUESTRO CHANGÜÍ
    Changüí De Guantánamo
    [Egrem]
     
  2. PA'LANTE
    Ernesto Fernández
    [Indie]
     
  3. ÍCONO - WINNER
    Orquesta Aragón
    [Puntilla Music]
     
  4. FAILDE CON TUMBAO
    Orquesta Failde
    [Egrem]
     
  5. SOY PURO TEATRO - HOMENAJE A LA LUPE
    Mariaca Semprún
    [Our Plays LLC]

23. Best Contemporary/Tropical Fusion Album

  1. ENERGÍA PARA REGALAR
    El Caribefunk
    [Independiente]
     
  2. MI DERRIENGUE
    Riccie Oriach
    [Círculo Cuadrado]
     
  3. MARIPOSAS
    Omara Portuondo
    [Bis Music]
     
  4. ALTER EGO
    Prince Royce
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. CUMBIANA - WINNER
    Carlos Vives
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]

24. Best Tropical Song

  1. BÚSCAME
    Kany García & Carlos Vives, songwriters (Kany García & Carlos Vives)
    Track from: Mesa Para Dos
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  2. CANCIÓN PARA RUBÉN - WINNER
    Rubén Blades & Carlos Vives, songwriters (Carlos Vives & Rubén Blades)
    Track from: Cumbiana
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  3. IMAGINARME SIN TI
    Elvis Crespo & Maribel Vega, songwriters (Elvis Crespo y Manny Cruz)
    [Flash Music]
     
  4. QUÉDATE
    Paula Arenas, Debi Nova & Juan Pablo Vega, songwriters (Debi Nova & Pedro Capó)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. Y BASTA YA
    Pavel Nuñez, songwriter (Pavel Nuñez)
    [La Oreja Media Group, Inc]

Field 6 - Singer-Songwriter

25. Best Singer-Songwriter Album

  1. SUBLIME
    Alex Cuba
    [Caracol Records]
     
  2. RECIENTE (ADELANTO)
    El David Aguilar
    [Universal Music México S.A. De C.V.]
     
  3. MESA PARA DOS - WINNER
    Kany García
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  4. 3:33
    Debi Nova
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]
     
  5. DESPUÉS DE TODO
    Yordano
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]

Field 7 - Regional-Mexican

26. Best Ranchero/Mariachi Album

  1. ANTOLOGÍA DE LA MÚSICA RANCHERA
    Aida Cuevas
    [Cuevas]
     
  2. HECHO EN MÉXICO - WINNER
    Alejandro Fernández
    [Universal Music Latino]
     
  3. A LOS 4 VIENTOS VOL. 1 "RANCHERO"
    Eugenia León
    [Eugenia León]
     
  4. BAILANDO SONES Y HUAPANGOS CON EL MARIACHI SOL DE MEXICO DE JOSÉ HERNÁNDEZ
    Mariachi Sol De Mexico De José Hernández
    [Serenata Records]
     
  5. AYAYAY!
    Christian Nodal
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]

27. Best Banda Album

  1. TE ENCONTRÉ
    Banda La Ejecutiva De Mazatlán Sinaloa
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]
     
  2. AL REY JOSÉ ALFREDO JIMÉNEZ
    Banda Lirio
    [Luz Record]
     
  3. PLAYLIST - WINNER
    Chiquis
    [UMLE - Fonovisa]
     
  4. LABIOS MENTIROSOS
    La Arrolladora Banda El Limón De René Camacho
    [UMLE - Disa]
     
  5. SALUD POR NUESTRO 25 ANIVERSARIO
    La Séptima Banda
    [Brava Entertainment]

28. Best Tejano Album

  1. PA´LA PISTA Y PA'L PISTO, VOL. 1
    El Plan
    [Indepe Music]

  2. LIVE IN MÉXICO - WINNER
    La Mafia
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]

  3. 25TH ANNIVERSARY CONTIGO
    Jay Pérez And The Band
    [M Music & Entertainment Group, LLC / Freddie Records]

  4. PELÍCULA, VOL. 1
    Siggno
    [Azteca Records, LLC]

  5. IT'S TIME
    South Tx Homies
    [The M Group LLC]

29. Best Norteño Album

  1. DE TERÁN PARA EL MUNDO
    Buyuchek, La Abuela Irma Silva
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]
     
  2. SIMPLEMENTE GRACIAS
    Calibre 50
    [Disa/Calibre]
     
  3. A LOS 4 VIENTOS VOL. 2 "NORTEÑO"
    Eugenia León
    [Eugenia León]
     
  4. LA HISTORIA CONTINÚA
    Los Cardenales De Nuevo León
    [Independiente]
     
  5. LOS TIGRES DEL NORTE AT FOLSOM PRISON - WINNER
    Los Tigres Del Norte
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]

30. Best Regional Song

  1. AYAYAY!
    Christian Nodal, songwriter (Christian Nodal)
    [Fonovisa/Universal Music Mexico S.A. de C.V.]
     
  2. CABALLERO
    José Luis Roma, songwriter (Alejandro Fernández)
    [Universal Music Latino]
     
  3. DEJARÉ
    Lupita Infante & Luciano Luna, songwriters (Lupita Infante)
    Track from: La Serenata
    [Guadalupita Music LLC/ONErpm]
     
  4. #HASHTAG
    Gabriel Flores, Wences Romo & Jesus Turner, songwriters (Siggno)
    [Azteca Records, LLC]
     
  5. MI RELIGIÓN - WINNER
    Natalia Lafourcade, songwriter (Natalia Lafourcade)
    [Sony Music Entertainment México, S.A. de C.V.]

Field 8 - Instrumental

31. Best Instrumental Album

  1. PLAYS DANIEL FIGUEIREDO
    Leo Amuedo
    [MJC Music]
     
  2. CARTOGRAFIAS
    Caetano Brasil
    [Caetano Brasil (dist. Tratore)]
     
  3. SOTAVENTO
    Compasses
    [EBD Records]
     
  4. FESTEJO
    Yamandu Costa Featuring Marcelo Jiran
    [Independiente]
     
  5. TERRA - WINNER
    Daniel Minimalia
    [Rose Records]

Field 9 - Traditional

32. Best Folk Album

  1. A CAPELLA - WINNER
    Susana Baca
    [Editora Pregon/Play Music Perú]
     
  2. HISTORIAS CANTADAS
    Gaiteros De Pueblo Santo
    [Yawaro Record]
     
  3. TOÑO GARCÍA: EL ÚLTIMO CACIQUE
    Los Gaiteros De San Jacinto
    [Llorona Records]
     
  4. QUINTETO CON VOZ
    Quinteto Leopoldo Federico
    [Giovanni Parra/Teatro Colsubsidio Roberto Arias Pérez]
     
  5. AGUIJE
    Tierra Adentro
    [IDS Music/Hit Music 21]

33. Best Tango Album

  1. CONTEMPORARY TANGO TRILOGY
    Alejandro Fasanini
    [Artphonus]
     
  2. TANGO ARGENTINO: GARDEL Y PIAZZOLLA
    Jorge Calandrelli
    [Forever Music/Cda Music Group Inc.]
     
  3. FUELLE Y CUERDA - WINNER
    Gustavo Casenave
    [Audio Network]
     
  4. COMME IL FAUT
    Pablo Estigarribia, Victor Lavallen y Horacio Cabarcos. 
    [Independiente]
     
  5. TANGO SACRO
    Rodolfo Mederos & Cuarteto Q-Arte
    [Naku Records]

34. Best Flamenco Album

  1. QUIMERAS DEL TIEMPO "ILUS3"
    zequiel Benitez
    [Lb Flamenco/Belayo Producciones S.L.]
     
  2. TARDO ANTIGUO
    Antonio Campos
    [La Voz Del Flamenco]
     
  3. VIVIR
    Naike Ponce
    [RockCD Records]
     
  4. FLAMENCO SIN FRONTERAS - WINNER
    Antonio Rey
    [Independiente]
     
  5. QUE SUENE EL CANTE
    ntonio Reyes
    [Lb Flamenco/Pelayo Producciones S.L.]

Field 10 - Jazz

35. Best Latin Jazz/Jazz Album

  1. TRADICIONES
    Afro-Peruvian Jazz Orchestra
    [MVM Music]
     
  2. ANTIDOTE
    Chick Corea & The Spanish Heart Band
    [Concord Jazz]
     
  3. CARIB
    David Sánchez
    [Ropeadope / Stretch Music]
     
  4. PUERTOS: MUSIC FROM INTERNATIONAL WATERS - WINNER
    Emilio Solla Tango Jazz Orchestra
    [Avantango Records]
     
  5. SONERO: THE MUSIC OF ISMAEL RIVERA
    Miguel Zenón
    [Miel Music]

Field 11 - Christian

36. Best Christian Album (Spanish Language)

  1. CAMINEMOS CON JESUS
    Tony Alonso
    [Gia Publications Inc.]
     
  2. ÚNICO
    Amalfi
    [Zionic Music Corp.]
     
  3. ATMÓSFERA
    Arthur Callazans
    [Grace House Music]
     
  4. SOLDADOS - WINNER
    Alex Campos
    [Alex Campos]
     
  5. ¿QUIÉN DIJO MIEDO?
    Gilberto Daza
    [Creation Music Group]
     
  6. A LA MEDIANOCHE
    Elevation Worship
    [Elevation Worship Records]
     
  7. HAY MÁS
    Hillsong Worship
    [Hillsong Music & Resources LLC]
     
  8. ORIGEN Y ESENCIA
    Jesús Adrián Romero
    [Vastago Producciones]

37. Best Portuguese Language Christian Album

  1. CATARSE: LADO A
    Daniela Araújo
    [ONErpm]
     
  2. REINO - WINNER
    Aline Barros
    [Sony Music Entertainment Brasil ltda.]
     
  3. PROFUNDO
    Ministério Mergulhar
    [Sony Music Entertainment Brasil ltda.]
     
  4. MARIA PASSA À FRENTE
    Padre Marcelo Rossi
    [Sony Music Entertainment Brasil ltda.]
     
  5. MEMÓRIAS II (AO VIVO EM BELO HORIZONTE / 2019 ]
    Eli Soares
    [Universal Music Christian Group]

Field 12 - Portuguese Language

38. Best Portuguese Language Contemporary Pop Album

  1. N
    AnaVitória
    [Universal Music International]
     
  2. ENQUANTO ESTAMOS DISTANTES
    As Bahias e a Cozinha Mineira
    [Universal Music International]
     
  3. APKÁ! - WINNER
    Céu
    [Slap]
     
  4. GUAIA
    Marcelo Jeneci
    [Slap]
     
  5. EU
    Melim Featuring Você
    [Universal Music International]

39. Best Portuguese Language Rock or Alternative Album

  1. AMARELO - WINNER
    Emicida
    [Laboratório Fantasma]
     
  2. LITTLE ELECTRIC CHICKEN HEART
    Ana Frango Elétrico
    [Risco/Tratore]
     
  3. LETRUX AOS PRANTOS
    Letrux
    [Altafonte]
     
  4. UNIVERSO DO CANTO FALADO
    Rapadura
    [Nibiru Recordz]
     
  5. NA MÃO AS FLORES
    Suricato
    [Universal Music International]

40. Best Samba/Pagode Album

  1. MANGUEIRA - A MENINA DOS MEUS OLHOS
    Maria Bethânia
    [Quitanda / Biscoito Fino]
     
  2. MARTINHO 8.0 - BANDEIRA DA FÉ: UM CONCERTO POP-CLÁSSICO (AO VIVO)
    Martinho da Vila
    [Sony Music Entertainment Brasil ltda.]
     
  3. SAMBA JAZZ DE RAIZ, CLÁUDIO JORGE 70 - WINNER
    Cláudio Jorge
    [Mills Records]
     
  4. FAZENDO SAMBA
    Moacyr Luz e Samba do Trabalhador
    [Biscoito Fino]
     
  5. MAIS FELIZ
    Zeca Pagodinho
    [Zeca Pagodiscos / Universal Music Ltda.]

41. Best MPB (Musica Popular Brasileira) Album

  1. O AMOR NO CAOS VOLUME 2
    Zeca Baleiro
    [Saravá Discos]
     
  2. BELO HORIZONTE - WINNER
    Toninho Horta & Orquestra Fantasma
    [Minas Records]
     
  3. BLOCO NA RUA (DELUXE)
    Ney Matogrosso
    [Matogrosso / Som Livre]
     
  4. PLANETA FOME
    Elza Soares
    [Deck]
     
  5. CAETANO VELOSO & IVAN SACERDOTE
    Caetano Veloso & Ivan Sacerdote
    [Uns Produções / Universal Music International]

42. Best Sertaneja Music Album

  1. #ISSO É CHURRASCO (AO VIVO) [DELUXE]
    Fernando & Sorocaba
    [Sony Music Entertainmnet Brasil ltda.]
     
  2. ORIGENS [AO VIVO EM SETE LAGOAS, BRAZIL / 2019] - WINNER
    Paula Fernandes
    [Universal Music International]
     
  3. LIVRE - VOL. 1
    Lauana Prado
    [Universal Music International]
     
  4. CHURRASCO DO TELÓ VOL. 2
    Michel Teló
    [Som Livre]
     
  5. POR MAIS BEIJOS AO VIVO (AO VIVO)
    Zé Neto & Cristiano
    [Som Livre]

43. Best Portuguese Language Roots Album

  1. VEIA NORDESTINA - WINNER
    Mariana Aydar
    [Brisa Records]
     
  2. AQUI ESTÁ-SE SOSSEGADO
    Camané & Mário Laginha
    [Warner Music Portugal, Lda]
     
  3. ACASO CASA AO VIVO
    Mariene De Castro e Almério
    [Biscoito Fino]
     
  4. TARGINO SEM LIMITES
    Targino Gondim
    [ONErpm]
     
  5. OBATALÁ - UMA HOMENAGEM A MÃE CARMEN
    Grupo Ofa
    [Gege Produções Artísticas / Deck]
     
  6. AUTÊNTICA
    Margareth Menezes
    [Estrela do Mar]

44. Best Portuguese Language Song

  1. A TAL CANÇÃO PRA LUA (MICROFONADO)
    Vitor Kley, songwriter (Vitor Kley & Samuel Rosa)
    [Midas Music]
     
  2. ABRICÓ-DE-MACACO - WINNER
    Francisco Bosco & João Bosco, songwriters (João Bosco)
    Track from: Abricó-de-Macaco
    [Som Livre]
     
  3. AMARELO (SAMPLE: SUJEITO DE SORTE - BELCHIOR)
    Dj Duh, Emicida & Felipe Vassão, songwriters (Emicida Featuring Majur & Pabllo Vittar)
    [Laboratório Fantasma]
     
  4. LIBERTAÇÃO
    Russo Passapusso, songwriter (Elza Soares & BaianaSystem Featuring Virgínia Rodrigues)
    [Deck]
     
  5. PARDO
    Caetano Veloso, songwriter (Céu)
    Track from: APKÁ!
    [Slap]

Field 13 - Children's

45.Best Latin Children’s Album

  1. VIVA LA FIESTA
    Colegio De Música De Medellín
    [Merlín Studios Producciones]
     
  2. PASEO LUNAR
    The Lucky Band
    [Rainy Day Dimes Music]
     
  3. ARTISTAS DE PROFESIÓN
    Sophia
    [NB Music]
     
  4. CANTA Y JUEGA - WINNER
    Tina Kids
    [Tina Kids]
  5. SONIDOS QUE CUENTAN
    Veleta Roja
    [Veleta Roja Editions]

Field 14 - Classical

46. Best Classical Album

  1. ETERNAL GRATITUDE - WINNER
    Paulina Leisring & Domingo Pagliuca; Samuel Pilafian, album producer
     
  2. JOSÉ ANTÔNIO DE ALMEIDA PRADO: PIANO CONCERTO NO. 1 - AURORA - CONCERTO FRIBOURGEOIS
    Fabio Mechetti, Conductor, Minas Gerais Philharmonic Orchestra & Sonia Rubinsky, Soloist; Ulrich Schneider, album producer
     
  3. KING MANGOBERRY: MUSIC OF RICARDO LORENZ
    Michigan State University Wind Symphony, Manuel Alejandro Rangel, Maracas & Kevin L. Sedatole, Conductor; Sergei Kvitko & David Thornton, album producers
     
  4. LA VOZ DEL AVE
    Eddie Mora; Carlos Chaves & Eddie Mora, album producers
     
  5. THE JULIET LETTERS
    Elena Rivera y El Cuarteto Latinoamericano; Jc Vertti, album producer

47. Best Classical Contemporary Composition

  1. DUES PECES PER A PIANO
    Joan Magrané, composer (Noelia Rodiles)
    Track from: The Butterfly Effect
     
  2. JOSE SEREBRIER: VARIACIONES SINFÓNICAS SOBRE B A C H PARA PIANO Y ORQUESTA
    José Serebrier, composer (José Serebrier, Alexandre Kantorow & RTÉ National Symphony Orchestra) Track from: Jose Serebrier Variaciones Sinfónicas Sobre B A C H Para Piano Y Orquesta
     
  3. PATARUCO: CONCIERTO PARA MARACAS VENEZOLANAS Y SINFÓNICA DE VIENTOS
    Ricardo Lorenz, composer (Kevin L. Sedatole Conducting Michigan State University Wind Symphony, Manuel Alejandro Rangel, Maracas)
    Track from: King Mangoberry: Music Of Ricardo Lorenz
     
  4. SACRE - WINNER
    Carlos Fernando López & José Valentino, composers (Carlos Fernando López)
    Track from: Lignarius
     
  5. SINE NOMINE
    Eddie Mora, composer (Eddie Mora)
    Track from: La Voz Del Ave

Field 15 - Arranging

48. Best Arrangement

  1. LA FLOR DE LA CANELA - WINNER
    Lorenzo Ferrero, arranger (Afro-Peruvian Jazz Orchestra)
    Track from: Tradiciones
    [Mvm Music]
     
  2. TE EXTRAÑO
    Daniel Barón, arranger (Dani Barón)
    [DBaronMusic]
     
  3. ASAS FECHADAS
    John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring Metropole Orkest & John Beasley)
    Track from: Close To Me
    [Justin Time Records]
     
  4. BÉSAME MUCHO
    Ariel García & Carlos Peña, arrangers (Carlos Peña y Su Big Band & Daniela Calvario)
    [The Sixth House]
     
  5. GUAPANGUITO
    Rosino Serrano, arranger (Rosino Serrano & Orquesta Moderna Featuring Gianluca Littera & Alex Mercado)
    [Rosino Serrano Music]

Field 16 - Recording Package

49. Best Recording Package

  1. JINETES DEL APOCALIPSIS
    Daniela Herrera Ramírez & Ricardo Pollman, art directors (Alejandro De La Garza)
    [Alejandro De La Garza]
     
  2. LADO A
    Lucia Arias, Edgar Guerra & Fabli Soto, art directors (Alerta Rocket)
    [Fans Music]
     
  3. MSDL - CANCIONES DENTRO DE CANCIONES
    Gorka Olmo & Vetusta Morla, art directors (Vetusta Morla)
    [Pequeño Salto Mortal]
     
  4. SALTO AL COLOR
    Eva Amaral & Xabi Blanco, art directors (Amaral)
    [Gatorama Music, S.L.]
     
  5. SOY PURO TEATRO - HOMENAJE A LA LUPE - WINNER
    Pedro Fajardo, art director (Mariaca Semprún)
    [Our Plays LLC]

Field 17 - Production

50. Best Engineered Album

  1. AIRE (VERSIÓN DÍA)
    Eduardo Del Aguila, Keith Gretlein, Julian Prindle, Curt Schneider, Sasha Sirota & Oskar Winberg, engineers; Josh Gudwin, mixer; Colin Leonard, mastering engineer (Jesse & Joy)
    [Warner Music Latina]
     
  2. APKÁ!
    Alexandre Fontanetti, Diogo Poças & Pupillo, engineers; Mike Cresswell, mixer; Felipe Tichauer, mastering engineer (Céu)
    [Urban Jungle/Six Degrees Records]
     
  3. QUIMERA
    Mon Dvy, Alex Ferrer, Diogo Guerra, Felipe Guevara, Innercut, Red Mojo, Stego & Filipe Survival, mixers; Alex Ferrer & Carlos Hernández Carbonell, mastering engineers (Alba Reche)
    [Universal Music Spain S.L.U.]
     
  4. SUBLIME
    John "Beetle" Bailey, engineer; John "Beetle" Bailey, mixer; Harry Hess, mastering engineer (Alex Cuba)
    [Caracol Records]
     
  5. 3:33 - WINNER
    Daniel Bitrán Arizpe, Daniel Dávila, Justin Moshkevich, George Noriega, Erick Roman, Paul Rubinstein & JC Vertti, engineers; Miles Comaskey, Najeeb Jones & Tony Maserati, mixers; Dale Becker, mastering engineer (Debi Nova)
    [Sony Music Entertainment US Latin LLC]

51. Producer of the Year

  1. RAFA ARCAUTE
    • Buena (Manuel Medrano) (S)
    • Buenos Aires (Nathy Peluso) (S)
    • Business Woman (Nathy Peluso) (S)
    • Copa Glasé (Nathy Peluso) (S)
    • La Mentira (Dani Martin Featuring Joaquín Sabina) (S)
    • LALIGERA (Lali) (S)
    • Los Huesos (Dani Martin y Juanes) (S)
    • No Se Perdona (Rels B y Nathy Peluso) (S)
    • Quiero Vivir (Draco Rosa) (S)
    • Tutu (Remix) (Camilo, Shakira & Pedro Capó) (S)
     
  2. EDUARDO CABRA "VISITANTE"
    • 2030 (LOUTA) (A)
    • Fallaste Nostradamus (Cuarteto De Nos) (T)
    • Mario Neta (Cuarteto De Nos) (T)
    • Mi Derriengue (Riccie Oriach) (A)
    • Orígenes (Sotomayor) (A)
    • Que Empiece El Juego (Cuarteto De Nos) (T)
    • Tiburones En El Bosque (Cuarteto De Nos) (T)
     
  3. PABLO DÍAZ-REIXA "EL GUINCHO"
    • A Palé (Rosalía) (S)
    • Dio$ No$ Libre Del Dinero (Rosalía) (S)
    • Goteo (Paloma Mami) (S)
    • Juro Que (Rosalía) (S)
    • Me Quedo (Aitana, Lola Índigo) (T)
    • Yalo Yale (Dellafuente) (S)
    • Yo X Ti, Tu X Mi (Rosalía y Ozuna) (S)
     
  4. GEORGE NORIEGA
    • Amor y Traición (Cabas) (S)
    • Mundo Paralelo (Monsieur Periné, Pedro Capó) (S)
    • No Ha Parado De Llover (Maná & Sebastián Yatra) (S)
    • No Le Llames Amor (Yuridia) (S)
    • No Pienso Volver (Ednita Nazario) (S)
    • No Vuelvas (Ednita Nazario) (S)
    • Puta (J Mena) (S)
    • Te Dejo Ir (Andrés Cepeda) (S)
    • Vamos A Mi Ritmo (Lasso & Isabela Souza) (S)
     
  5. ANDRÉS TORRES, MAURICIO RENGIFO - WINNER
    • A Dónde Vamos (Morat) (S)
    • Cartagena (Fonseca & Silvestre Dangond) (S)
    • Colegio (Cali y El Dandee) (A)
    • Falta Amor (Sebastián Yatra, Ricky Martin) (S)
    • Girasoles (Luis Fonsi) (S)
    • Infinito (Andrés Cepeda & Jesse y Joy) (S)
    • + (Aitana & Cali y El Dandee) (S)
    • Mi Otra Mitad (Manuel Medrano) (S)
    • Minifalda (Greeicy y Juanes) (S)
    • Perdiendo La Cabeza (Carlos Rivera, Becky G & Pedro Capó) (S)
    • Recuerdo (Tini, Mau y Ricky) (S)
    • Runaway (Sebastián Yatra, Daddy Yankee, Natti Natasha & Jonas Brothers) (S)
    • TBT (Sebastián Yatra, Rauw Alejandro, Manuel Turizo) (S)

Field 18 - Music Video

52. Best Short Form Music Video

  1. SACI (REMIX)
    BaianaSystem & Tropkillaz
    Rafael Kent, video director; Tânia Assumpção, Victor Ferrari & Rafael Marquez, video producers
    [Cave]
     
  2. ROJO
    J Balvin
    Colin Tilley, video director; Jamee Ranta, video producer
    [Universal Music Latino / UMLE - Latino]
     
  3. CUBANA
    Bivolt
    Gabriel Augusto & Quemuel Cornelius, video directors; Francesco Civita & Henrique Danieletto, video producers
    [Som Livre]
     
  4. PARA YA
    Porter
    Alexis Gómez, video director; Aura Solís, video producer
    [Universal Music México S.A. de C.V./Story]
     
  5. TKN - WINNER
    Rosalía & Travis Scott
    Nicolás Méndez aka CANADA, video director; Oscar Romagosa & Laura Serra Estorch, video producers
    [Columbia Records]

53. Best Long Form Music Video

  1. UNA VUELTA AL SOL
    Amaia
    Marc Pujolar, video director; Alex Julià, Alfonso Lanza & Gabi Ruiz, video producers
    [Universal Music Spain S.L.U.]
     
  2. THE WARRIOR WOMEN OF AFRO-PERUVIAN MUSIC
    Just Play Peru
    Matt Geraghty, Araceli Poma & Daniel Thissen, video directors; Matt Geraghty & Araceli Poma, video producers
    [Just Play Peru]
     
  3. LOS TIGRES DEL NORTE AT FOLSOM PRISON
    Los Tigres Del Norte
    Tim Donahue, video director; Ilan Arboleda, Zach Horowitz, Los Tigres Del Norte & Jessicya Materano, video producers
    [CreativeChaosVMG]
     
  4. RELATO DE LA MEMORIA FUTURO
    Siddhartha
    Arturo Fabián De La Fuente & Cristóbal González Camarena, video directors; Arturo Fabián De La Fuente & Cristóbal González Camarena, video producers
    [Sony Music Entertainment México, S.A. de C.V.]
     
  5. EL MUNDO PERDIDO DE CUMBIANA - WINNER
    Carlos Vives Carlos Felipe Montoya, video director; Isabel Cristina Vásquez, video producer
    [Mestiza Films]

J Balvin, Bad Bunny, Anitta & More: 10 Unforgettable Moments From The 2020 Latin GRAMMYs

Find Out Who's Nominated For Best Rap Album | 2020 GRAMMY Awards

news

Find Out Who's Nominated For Best Rap Album | 2020 GRAMMY Awards

Dreamville, Meek Mill, 21 Savage, Tyler, The Creator, and YBN Cordae all earn nominations in the category

GRAMMYs/Nov 20, 2019 - 06:28 pm

The 2020 GRAMMYs are just around the corner, and now the nominations are in for the coveted honor of Best Rap Album. While we'll have to wait until the 62nd GRAMMY Awards air on CBS on Jan. 26 to find out who will win, let's take a look at which albums have been nominated for Best Rap Album.

Revenge of the Dreamers III – Dreamville                                                                        

 
This star-studded compilation album from 11-time GRAMMY nominee J. Cole and his Dreamville Records imprint features appearances from some of the leading and fastest-rising artists in hip-hop today, including label artists EARTHGANG, J.I.D, and Ari Lennox, plus rappers T.I, DaBaby, and Young Nudy, among many others. Recorded in Atlanta across a 10-day recording session, Revenge of the Dreamers III is an ambitious project that saw more than 300 artists and producers contribute to the album, resulting in 142 recorded tracks. Of those recordings, 18 songs made the final album, which ultimately featured contributions from 34 artists and 27 producers.

Dreamers III, the third installment in the label’s Revenge of the Dreamers compilation series, debuted at No. 1 on the Billboard 200 chart and achieved gold status this past July. In addition to a Best Rap Album nod, Dreamers III is also nominated for Best Rap Performance next year for album track “Down Bad,” featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG, and Young Nudy.

Championships – Meek Mill

In many ways, Championships represents a literal and metaphorical homecoming for Meek Mill. Released in November 2018, Championships is the Philadelphia rapper’s first artist album following a two-year prison sentence he served after violating his parole in 2017. Championships, naturally, sees Meek tackling social justice issues stemming from his prison experience, including criminal justice reform. The album debuted at No. 1 on the Billboard 200, his second chart-topper following 2015’s Dreams Worth More Than Money, and reached platinum status in June 2019. Meek Mill's 2020 Best Rap Album nod marks his first-ever GRAMMY nomination.

i am > i was – 21 Savage

Breakout rapper and four-time GRAMMY nominee 21 Savage dropped i am > i was, his second solo artist album, at the end of 2018. The guest-heavy album, which features contributions from Post Malone, Childish Gambino, J. Cole, and many others, has since charted around the world, topped the Billboard 200 – a first for the artist – in the beginning of 2019, and achieved gold status in the U.S. As well, nine songs out of the album’s 15 original tracks landed on the Hot 100 chart, including multi-platinum lead single “A Lot,” which is also nominated for Best Rap Song next year. 21 Savage’s 2020 Best Rap Album nomination, which follows Record of the Year and Best Rap/Sung Performance nods for his 2017 Post Malone collaboration, "Rockstar,” marks his first solo recognition in the top rap category.

IGOR – Tyler, The Creator

The eccentric Tyler, The Creator kicked off a massive 2019 with his mid-year album, IGOR. Released this past May, IGOR, Tyler’s fifth solo artist album, is his most commercially successful project to date. The album debuted at No. 1 on the Billboard 200, marking his first time topping the coveted chart, while its lead single, "Earfquake,” peaked at No. 13, his highest entry on the Hot 100. Produced in full by Tyler and featuring guest spots from fellow rap and R&B stars Kanye West, Lil Uzi Vert, Solange, and Playboi Carti, among many others, IGOR follows the rapper’s 2017 album, Flower Boy, which received the Best Rap Album nod that same year.

The Lost Boy – YBN Cordae

Emerging rapper YBN Cordae, a member of the breakout YBN rap collective, released his debut album, The Lost Boy, to widespread critical acclaim this past July. The 15-track release is stacked with major collaborations with hip-hop heavyweights, including Anderson .Paak, Pusha T, Meek Mill, and others, plus production work from J. Cole and vocals from Quincy Jones. After peaking at No. 13 on the Billboard 200, The Lost Boy now notches two 2020 GRAMMY nominations: Best Rap Album and Best Rap Song for album track “Bad Idea,” featuring Chance the Rapper.

Luis Fonsi To Maluma: Who Will Win Record Of The Year Latin GRAMMY?

Maluma

Photo: C Flanigan/Getty Images

poll

Luis Fonsi To Maluma: Who Will Win Record Of The Year Latin GRAMMY?

Cast your vote. Who will voters choose for Record Of The Year at the 18th Latin GRAMMY Awards?

GRAMMYs/Oct 1, 2017 - 08:57 pm

Including the likes of Shakira and Carlos Vives to Natalia Lafourcade, Marc Anthony, Jesse & Joy, and Alejandro Sanz, the previous Latin GRAMMY winners for Record Of The Year reads like a who's who of Latin music. This year's nominees are no different.

With Rubén Blades' sensual "La Flor De La Canela," Luis Fonsi featuring Daddy Yankee's song of the summer "Despacito," Residente's impactful "Guerra," Ricky Martin with Maluma's Vente Pa' Ca," and Jorge Drexler's "El Surco," among others, this year's class of 18th Latin GRAMMY Awards nominees for Record Of The Year is loaded.  

Which song do you think will take home the Latin GRAMMY for Record Of The Year? Cast your vote below.

Brittany Howard, Brandi Carlile, Leon Bridges, 2 Chainz & More Join Small Business Live Benefit Livestream

Brittany Howard

Photo: C Brandon/Redferns/Getty Images

news

Brittany Howard, Brandi Carlile, Leon Bridges, 2 Chainz & More Join Small Business Live Benefit Livestream

Proceeds from the event will be go toward loans to small businesses founded by people of color, with additional support to women-owned and immigrant-owned businesses, via Accion Opportunity Fund

GRAMMYs/Jun 16, 2020 - 04:13 am

This Saturday, June 20, artists including Brittany Howard, Brandi Carlile, Leon Bridges, 2 Chainz and more will come together for Small Business Live, a livestream fundraiser event for small businesses facing challenges from the COVID-19 pandemic. 

Proceeds from the livestream will go to Accion Opportunity Fund to support small businesses founded by people of color, with additional support to women-owned and immigrant-owned businesses.

“Entrepreneurs of color are denied credit more often and charged higher rates for money they borrow to fund their businesses. We need to accelerate support to underserved businesses in order to reach our full potential,” Accion Opportunity Fund CEO Luz Urrutia said. “We have to decide what we want our Main Streets to look like when this is over, and we must act decisively to keep small businesses alive and ready to rebuild. This is a fun way to do something really important. Everyone’s support will make a huge difference to small business owners, their families and employees who have been devastated by this pandemic, the recession, and centuries of racism, xenophobia and oppression.”

Tune in for Small Business Live Saturday, June 20 from 4:00 p.m. to 10:00 p.m. EDT on smallbiz.live. The site also provides a full schedule of programs and links to watch the livestream on all major digital platforms. To learn more about Accion Opportunity Fund, visit the organization's website.

Ivan Barias On Silence As Complicity, Holding Major Labels Accountable & How To Be A Non-Black Latinx Ally

DJ Khaled, Nipsey Hussle And John Legend Win Best Rap/Sung Performance For "Higher" | 2020 GRAMMYs

DJ Khaled, Samantha Smith and John Legend

Photo: Kevin Winter/Getty Images

news

DJ Khaled, Nipsey Hussle And John Legend Win Best Rap/Sung Performance For "Higher" | 2020 GRAMMYs

DJ Khaled, Nipsey Hussle and John Legend take home Best Rap/Sung Performance at the 62nd GRAMMY Awards

GRAMMYs/Jan 27, 2020 - 09:05 am

DJ Khaled, featuring Nipsey Hussle and John Legend, has won Best Rap/Sung Performance for "Higher" at the 62nd GRAMMY Awards. The single was featured on DJ Khaled's 2019 album Father of Asahd and featured Hussle's vocals and Legend on the piano. DJ Khaled predicted the track would win a GRAMMY.

"I even told him, 'We're going to win a GRAMMY.' Because that's how I feel about my album," DJ Khaled told Billboard. "I really feel like not only is this my biggest, this is very special."

After the release of the song and music video -- which was filmed before Hussle's death in March -- DJ Khaled announced all proceeds from "Higher" will go to Hussle's children.

DJ Khaled and co. beat out fellow category nominees Lil Baby & Gunna ("Drip Too Hard"), Lil Nas X ("Panini"), Mustard featuring Roddy Ricch ("Ballin") and Young Thug featuring J. Cole & Travis Scott ("The London"). Hussle earned a second posthumous award at the 62nd GRAMMYs for Best Rap Performance for "Racks In The Middle." 

Along with Legend and DJ Khaled, Meek Mill, Kirk Franklin, Roddy Ricch and YG paid tribute to Hussle during the telecast, which concluded with "Higher."

Check out the complete 62nd GRAMMY Awards nominees and winners list here.