Winners &Nominees

Record Of The Year
 
winner
Bruno Mars
24K Magic

Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

nominees

Luis Fonsi
,
Daddy Yankee
,
Justin Bieber
Despacito
Jay-Z
The Story Of O.J.
Kendrick Lamar
HUMBLE.
Album Of The Year
 
winner
Bruno Mars
24K Magic

Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters; Tom Coyne, mastering engineer

nominees

Awaken, My Love!
Jay-Z
4:44
Kendrick Lamar
Lorde
Melodrama
Song Of The Year
 
winner
Bruno Mars
That's What I Like

Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

nominees

Justin Bieber
,
Luis Fonsi
,
Daddy Yankee
Despacito
Jay-Z
4:44
Julia Michaels
Issues
Alessia Cara
,
Khalid
,
Logic
1-800-273-8255
Best New Artist
 
winner
Alessia Cara

nominees

Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA
Best Pop Solo Performance
 
winner
Ed Sheeran
Shape Of You

nominees

Kelly Clarkson
Love So Soft
Kesha
Praying
Lady Gaga
Million Reasons
Pink
What About Us
Best Pop Duo/Group Performance
 
winner
Portugal. The Man
Feel It Still

nominees

Chainsmokers
,
Coldplay
Something Just Like This
Luis Fonsi
,
Daddy Yankee
,
Justin Bieber
Despacito
Imagine Dragons
Thunder
Alessia Cara
Best Traditional Pop Vocal Album
 
winner
Tony Bennett Celebrates 90

(Various Artists)

Dae Bennett, Producer

nominees

Bob Dylan
Triplicate
Seth MacFarlane
In Full Swing
Sarah McLachlan
Wonderland
Michael Bublé
Nobody But Me (Deluxe Version)
Best Pop Vocal Album
 
winner
Ed Sheeran
÷ (Divide)

nominees

Coldplay
Kaleidoscope EP
Lana Del Rey
Lust For Life
Imagine Dragons
Kesha
Rainbow
Lady Gaga
Joanne
Best Dance Recording
 
winner
LCD Soundsystem

James Murphy, producer. James Murphy, mixer

nominees

Bambro Koyo Ganda

Bonobo Featuring Innov Gnawa

Gorillaz
Andromeda

Gorillaz Featuring DRAM

Line Of Sight

ODESZA Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album
 
winner
3-D The Catalogue

nominees

Migration
Mura Masa
A Moment Apart
What Now
Best Contemporary Instrumental Album
 
winner
Prototype

Jeff Lorber Fusion

nominees

What If

The Jerry Douglas Band

Spirit
Mount Royal
Bad Hombre
Best Rock Performance
 
winner
Leonard Cohen
You Want It Darker

nominees

The Promise
Foo Fighters
Kaleo
No Good
Nothing More
Go To War
Best Metal Performance
 
winner
Mastodon
Sultan’s Curse

nominees

Invisible Enemy
Body Count
Black Hoodie
Forever
Meshuggah
Clockworks
Best Rock Song
 
winner
Foo Fighters
Run

Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

nominees

Metallica
Atlas, Rise!
Blood In The Cut
Nothing More
Go To War
The Stage
Best Rock Album
 
winner
The War On Drugs
A Deeper Understanding

nominees

Mastodon
Emperor Of Sand
Metallica
Hardwired...To Self-Destruct
Nothing More
The Stories We Tell Ourselves
Best Alternative Music Album
 
winner
The National
Sleep Well Beast

nominees

Arcade Fire, GRAMMY winners
Everything Now
Gorillaz
Humanz
LCD Soundsystem
American Dream
Father John Misty
Pure Comedy
Best R&B Performance
 
winner
Bruno Mars
That's What I Like

nominees

Daniel Caesar
Get You
Distraction
Ledisi Young
High
The Weekend
Best Traditional R&B Performance
 
winner

nominees

Laugh And Move On
Anthony Hamilton
What I'm Feelin'
Ledisi Young
All The Way
Mali Music
Still
Best R&B Song
 
winner
Bruno Mars
That's What I Like

Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Ray Charles McCullough II, Philip Lawrence, Bruno Mars, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

nominees

PJ Morton
First Began
Khalid
Location
Redbone
Supermodel
Best Urban Contemporary Album
 
winner
Weeknd
Starboy

nominees

6LACK
Free 6LACK
"Awaken, My Love!"
Khalid
American Teen
Ctrl
Best R&B Album
 
winner
Bruno Mars
24K Magic

nominees

Daniel Caesar
Freudian
Ledisi Young
Let Love Rule
PJ Morton
Gumbo
Musiq Soulchild
Feel The Real
Best Rap Performance
 
winner
Kendrick Lamar
HUMBLE.

nominees

GRAMMY nominee, Big Sean
Bounce Back
Bodak Yellow
Jay-Z
4:44
,
Lil Uzi Vert
Bad And Boujee

Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance
 
winner
Kendrick Lamar, Rihanna
LOYALTY.

nominees

6LACK
PRBLMS
Crew
Love Galore

SZA Featuring Travis Scott

Jay-Z
,
Beyonce
Family Feud

JAY-Z Featuring Beyoncé

Best Rap Song
 
winner
Kendrick Lamar
HUMBLE.

K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

nominees

Bodak Yellow
Chase Me
Sassy
Jay-Z
The Story Of O.J.
Best Rap Album
 
winner
Kendrick Lamar

nominees

Jay-Z
4:44
Culture
Laila's Wisdom
Flower Boy
Best Country Solo Performance
 
winner
Chris Stapleton
Either Way

nominees

Sam Hunt
Body Like A Back Road
Alison Krauss, GRAMMY winner
Losing You
Miranda Lambert
Tin Man
Maren Morris
I Could Use A Love Song
Best Country Duo/Group Performance
 
winner
Little Big Town
Better Man

nominees

It Ain't My Fault
My Old Man

Zac Brown Band

Lady Antebellum
You Look Good
Drinkin' Problem
Best Country Song
 
winner
Chris Stapleton
Broken Halos

Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

nominees

Taylor Swift
,
Little Big Town
Better Man
Sam Hunt
Body Like A Back Road
Miranda Lambert
Tin Man
Drinkin’ Problem
Best Country Album
 
winner
Chris Stapleton
From A Room: Volume 1

nominees

Kenny Chesney
Cosmic Hallelujah
Lady Antebellum
Heart Break
Little Big Town
The Breaker
Life Changes
Best New Age Album
 
winner
Dancing On Water

nominees

Reflection
India.Arie
SongVersation: Medicine
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5
Spiral Revelation
Best Improvised Jazz Solo
 
winner
Miles Beyond

John McLaughlin, soloist

Track From: Live @ Ronnie Scott's (John McLaughlin & The 4th Dimension)

nominees

Can't Remember Why
Dance Of Shiva
Whisper Not
Ilimba
Best Jazz Vocal Album
 
winner
Dreams And Daggers

nominees

The Journey
A Social Call
Porter Plays Porter
Bad Ass And Blind

Raul Midón

Best Jazz Instrumental Album
 
winner
Rebirth

nominees

Uptown, Downtown
Project Freedom

Joey DeFrancesco & The People

Open Book
The Dreamer Is The Dream
Best Large Jazz Ensemble Album
 
winner
Bringin' It

nominees

MONK'estra Vol. 2
Jigsaw

Alan Ferber Big Band

Whispers On The Wind

Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album
 
winner
Jazz Tango

nominees

Hybrido - From Rio To Wayne Shorter
Oddara

Jane Bunnett & Maqueque

Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos

Anat Cohen & Marcello Gonçalves

Típico
Best Gospel Performance/Song
 
winner
CeCe Winans
Never Have To Be Alone

CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters

nominees

Too Hard Not To
You Deserve It
Better Days
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
 
winner
What A Beautiful Name

nominees

Oh My Soul

Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Nichole Nordeman, songwriters

Clean
Even If

MercyMe; David Garcia, Ben Glover, Crystal Lewis, MercyMe & Tim Timmons, songwriters

Hills And Valleys
Best Gospel Album
 
winner
CeCe Winans
Let Them Fall In Love

nominees

Crossover: Live From Music City
Bigger Than Me
Close
Sunday Song
Best Contemporary Christian Music Album
 
winner
Chain Breaker

nominees

Echoes (Deluxe Edition)
Lifer
Hills And Valleys
Best Roots Gospel Album
 
winner
Sing It Now: Songs Of Faith & Hope

nominees

The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1
Give Me Jesus
Resurrection
Hope For All Nations
Best Latin Pop Album
 
winner
Shakira
El Dorado

nominees

Juanes
Mis Planes Son Amarte
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)
Lo Único Constante
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
 
winner
Residente

nominees

Salvavidas De Hielo
El Paradise
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
 
winner
Arriero Somos Versiones Acústicas

nominees

Momentos
Zapateando En El Norte

Various Artists

Ni Diablo Ni Santo

Julión Álvarez Y Su Norteño Banda

Best Tropical Latin Album
 
winner
Rubén Blades
Salsa Big Band

nominees

Albita
Art Of The Arrangement
Gente Valiente
Indestructible
Best American Roots Performance
 
winner
Alabama Shakes, GRAMMY winners
Killer Diller Blues

nominees

Let My Mother Live
Leonard Cohen
Steer Your Way
Alison Krauss, GRAMMY winner
I Never Cared For You
Glen Campbell
Arkansas Farmboy
Best American Roots Song
 
winner
Jason Isbell And The 400 Unit
If We Were Vampires

Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)

nominees

Cumberland Gap
Mavericks
I Wish You Well
It Ain't Over Yet
Gregg Allman
My Only True Friend
Best Americana Album
 
winner
Jason Isbell And The 400 Unit
The Nashville Sound

Jason Isbell And The 400 Unit

nominees

Gregg Allman
Southern Blood
Brent Cobb
Shine On Rainy Day
Iron & Wine
Beast Epic
Mavericks
Brand New Day
Best Bluegrass Album
 
winner
Infamous Stringdusters
Laws Of Gravity
winner
All The Rage - In Concert Volume One [Live]

Rhonda Vincent And The Rage

nominees

Fiddler's Dream
Original
Universal Favorite
Best Traditional Blues Album
 
winner
Rolling Stones
Blue & Lonesome

nominees

Eric Bibb
Migration Blues
Elvin Bishop's Big Fun Trio

Elvin Bishop's Big Fun Trio

Roll And Tumble
Sonny & Brownie's Last Train
Best Contemporary Blues Album
 
winner
Keb'Mo'

nominees

Robert Cray & Hi Rhythm

Robert Cray & Hi Rhythm

Recorded Live In Lafayette
Got Soul

Robert Randolph & The Family Band

Live From The Fox Oakland
Best Folk Album
 
winner
Mental Illness

nominees

Semper Femina
The Queen Of Hearts
You Don't Own Me Anymore
The Laughing Apple
Best Regional Roots Music Album
 
winner

nominees

Top Of The Mountain

Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers

Ho'okena 3.0
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live]
Pua Kiele
Best Reggae Album
 
winner

nominees

Chronology
Lost In Paradise
Wash House Ting
Avrakedabra
Best World Music Album
 
winner
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration

nominees

Memoria De Los Sentidos
Para Mi
Rosa Dos Ventos
Elwan
Best Children's Album
 
winner
Feel What U Feel

nominees

Brighter Side
Lemonade
Rise Shine #Woke
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
 
winner
The Princess Diarist

Carrie Fisher

nominees

Astrophysics For People In A Hurry
Bruce Springsteen
Born To Run
Confessions Of A Serial Songwriter
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders)
Best Comedy Album
 
winner
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas

nominees

Cinco
Jerry Before Seinfeld
A Speck Of Dust
What Now?
Best Musical Theater Album
 
winner
Dear Evan Hansen

Laura Dreyfuss, Mike Faist, Rachel Bay Jones, Kristolyn Lloyd, Michael Park, Ben Platt,Will Roland & Jennifer Laura Thompson, principal soloists; Pete Ganbarg, Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

nominees

Come From Away
Hello, Dolly!
Best Compilation Soundtrack For Visual Media
 
winner
La La Land

(Various Artists)

Marius de Vries & Justin Hurwitz, compilation producers

nominees

Baby Driver

(Various Artists)

Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2

(Various Artists)

Hidden Figures: The Album

(Various Artists)

Moana: The Songs

(Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
 
winner
La La Land

Justin Hurwitz, composer

nominees

Dunkirk
Game Of Thrones: Season 7
Hidden Figures
Arrival
Best Song Written For Visual Media
 
winner
How Far I'll Go

Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)

Track From: Moana: The Songs

nominees

City Of Stars

Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)

Taylor Swift
I Don't Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker)
Sia
Never Give Up

Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)

Common
Stand Up For Something

Common, Andra Day & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

Best Instrumental Composition
 
winner
Three Revolutions

Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)

nominees

Alkaline
Choros #3
Home Free (For Peter Joe)
Warped Cowboy
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
 
winner
John Williams
Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can

nominees

All Hat, No Saddle
Home Free (For Peter Joe)
Ugly Beauty/Pannonica
White Christmas
Best Arrangement, Instruments and Vocals
 
winner
Putin

nominees

Another Day Of Sun
Every Time We Say Goodbye
Seth MacFarlane
I Like Myself
I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York
Best Recording Package
 
winner
Father John Misty
Pure Comedy (Deluxe Edition)

Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

winner
El Orisha De La Rosa

Carlos Dussan, Juliana Jaramillo, Juan Martinez & Claudio Roncoli, art directors (Magín Díaz)

nominees

Mura Masa
The National
Sleep Well Beast
Solid State
Best Boxed Or Special Limited Edition Package
 
winner
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition

Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)

nominees

Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 - 2014)
May 1977: Get Shown The Light
Warfaring Strangers: Acid Nightmares
Best Album Notes
 
winner
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings

Lynell George, album notes writer (Otis Redding)

nominees

Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
The Complete Piano Works Of Scott Joplin
Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute
Best Historical Album
 
winner
Leonard Bernstein - The Composer

Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

nominees

Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
Washington Phillips And His Manzarene Dreams
Best Engineered Album, Non-Classical
 
winner
Bruno Mars
24K Magic

Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

nominees

Every Where Is Some Where
Is This The Life We Really Want?
Natural Conclusion
No Shape
Producer Of The Year, Non-Classical
 
winner
Beck, Sia, Kendrick Lamar
Greg Kurstin

• Concrete And Gold (Foo Fighters) (A) • Dear Life (Beck) (S) • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) (S) • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T) • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T) • Wall Of Glass (Liam Gallagher) (S)

nominees

Calvin Harris
Blake Mills
Logic
No I.D.
The Stereotypes
Best Remixed Recording
 
winner
You Move (Latroit Remix)

Dennis White, remixer (Depeche Mode)

nominees

Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)
Funk O' De Funk (SMLE Remix)
Undercover (Adventure Club Remix)
A Violent Noise (Four Tet Remix)
Best Surround Sound Album
 
winner
Early Americans

Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

nominees

Kleiberg: Mass For Modern Man
So Is My Love
3-D The Catalogue
Tyberg: Masses
Best Engineered Album, Classical
 
winner
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio

Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

nominees

Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
Kleiberg: Mass For Modern Man
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
Tyberg: Masses
Producer Of The Year, Classical
 
winner
David Frost

• Alma Española (Isabel Leonard) • Amplified Soul (Gabriela Martinez) • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss) • Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) • Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio) • Laks: Chamber Works (ARC Ensemble) • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony) • Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley) • Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lu?i?, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

nominees

Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
Morten Lindberg
Judith Sherman
Best Orchestral Performance
 
winner
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio

Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

nominees

Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente
Concertos For Orchestra
Mahler: Symphony No. 5
Best Opera Recording
 
winner
Berg: Wozzeck

Hans Graf, conductor. Hans Graf & Brad Sayles, producers. Anne Schwanewilms & Roman Trekel, soloists (Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus; Houston Symphony)

nominees

Berg: Lulu
Handel: Ottone
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel
Bizet: Les Pêcheurs De Perles
Best Choral Performance
 
winner
Bryars: The Fifth Century

Donald Nally, conductor (The Crossing; PRISM Quartet)

nominees

Handel: Messiah
Mansurian: Requiem
Music Of The Spheres
Tyberg: Masses
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
 
winner
Death & The Maiden

Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra

nominees

Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1
Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert
Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016
Franck, Kurtág, Previn & Schumann
Best Classical Instrumental Solo
 
winner
Transcendental

nominees

Bach: The French Suites
Haydn: Cello Concertos
Levina: The Piano Concertos
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2
Best Classical Solo Vocal Album
 
winner
Crazy Girl Crazy

Barbara Hannigan (Ludwig Orchestra)

nominees

Bach & Telemann: Sacred Cantatas
Gods & Monsters
In War & Peace - Harmony Through Music
Sviridov: Russia Cast Adrift
Best Classical Compendium
 
winner
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

Giancarlo Guerrero, conductor. Tim Handley, producer (James Button, Roberto Díaz & Nashville Symphony)

nominees

Barbara
Les Routes De L'Esclavage
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir
Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger
Best Contemporary Classical Composition
 
winner
Viola Concerto

Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Track From: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

nominees

Songs Of Solitude
Picture Studies
Requiem
Concerto For Orchestra
Best Music Video
 
winner
Kendrick Lamar
HUMBLE.

The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers

nominees

Beck
Up All Night
Makeba
Jay-Z
The Story Of O.J.
Logic
,
Alessia Cara
,
Khalid
1-800-273-8255
Best Music Film
 

nominees

One More Time With Feeling

Nick Cave & The Bad Seeds

Long Strange Trip

The Grateful Dead

Soundbreaking

Various Artists

Two Trains Runnin'

Various Artists