2020 Grammy Winners &Nominees

Record Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Finneas O'Connell, John Greenham
Everything I Wanted

Finneas O'Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

nominees

Beyoncé Knowles
,
Colin Leonard
Black Parade
Black Pumas
Colors
DaBaby
,
Roddy Ricch
,
Derek Ali
,
Liz Robson
,
GRAMMYs
,
Glenn A Tabor III
Rockstar

DaBaby Featuring Roddy Ricch

Doja Cat
,
Dr. Luke
Say So
Dua Lipa
,
Caroline Ailin
,
Drew Jurecka
Don't Start Now
Post Malone
,
Adam Feeney
,
Manny Marroquin
Circles
Megan Thee Stallion
,
Beyoncé Knowles
,
J White Did It
,
Colin Leonard
Savage
Album Of The Year
 
winner
Taylor Swift, GRAMMYs, Aaron Dessner
Folklore

Joe Alwyn, Jack Antonoff, Aaron Dessner & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, engineers/mixers; Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

nominees

GRAMMYs
,
Jhené Aiko
Chilombo

Jhené Aiko

Black Pumas
,
Eric Burton
Black Pumas (Deluxe Edition)
Coldplay
,
GRAMMYs
,
Rik Simpson
,
Mark Stent
,
GRAMMYs
,
GRAMMYs
,
Will Champion
,
Chris Martin
,
GRAMMYs
Everyday Life
GRAMMYs
,
GRAMMYs
Djesse Vol.3
Haim
,
Rostam Batmanglij
,
Ariel Rechtshaid
,
GRAMMYs
,
GRAMMYs
Women In Music Pt. III
Dua Lipa
,
Koz
Future Nostalgia
Adam Feeney
,
Manny Marroquin
,
Post Malone
,
Billy Walsh
Hollywood's Bleeding

Post Malone

Song Of The Year
 
winner
H.E.R., Tiara Thomas
I Can't Breathe

Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

nominees

Aaron Dessner
,
Taylor Swift
Cardigan
Adam Feeney
,
Post Malone
,
Billy Walsh
Circles
Caroline Ailin
,
Dua Lipa
,
Emily Warren
Don't Start Now
GRAMMYs
,
Finneas O'Connell
Everything I Wanted
Julia Michaels
,
JP Saxe
If The World Was Ending
Best New Artist
 
winner
Megan Thee Stallion

nominees

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Best Pop Solo Performance
 
winner
Harry Styles
Watermelon Sugar
Track From: Fine Line

nominees

Justin Bieber
Doja Cat
Say So
GRAMMYs
Everything I Wanted
Dua Lipa
Don't Start Now
Taylor Swift
Cardigan
Best Pop Duo/Group Performance
 
winner
Lady Gaga, Ariana Grande
Rain On Me
Track From: Chromatica

nominees

J Balvin
,
Dua Lipa
,
Bad Bunny
,
Tainy
Un Dia (One Day)
Justin Bieber
,
GRAMMYs
Intentions

Justin Bieber Featuring Quavo

GRAMMYs
Dynamite
Taylor Swift
,
Bon Iver
Exile
Best Traditional Pop Vocal Album
 
winner
James Taylor, Dave O'Donnell, John Pizzarelli
American Standard

Dave O'Donnell, John Pizzarelli & James Taylor, producers; Dave O'Donnell, engineer/mixer

nominees

Blue Umbrella

(Burt Bacharach &) Daniel Tashian

Harry Connick Jr.
True Love: A Celebration Of Cole Porter
Rufus Wainwright
Unfollow The Rules
Best Pop Vocal Album
 
winner
Dua Lipa
Future Nostalgia

nominees

Justin Bieber
Changes
Lady Gaga
Chromatica
Harry Styles
Fine Line
Taylor Swift
Folklore
Best Dance Recording
 
winner
Kaytranada, Kali Uchis
10%

Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mixer

Track From: Bubba

nominees

Diplo
,
GRAMMYs
,
Luca Pretolesi
On My Mind
Disclosure
,
Aminé
,
Slowthai
My High
Flume
,
Toro y Moi
The Difference

Flume Featuring Toro y Moi

Jayda G
,
Fred Again..
Both Of Us
Best Dance/Electronic Album
 
winner
Kaytranada
Bubba

Kaytranada, producer; Lauren D'Elia & NealHPogue, engineers/mixers

nominees

Arca
KiCk i
Baauer
Planet's Mad
Disclosure
Energy
Madeon
Good Faith
Best Contemporary Instrumental Album
 
winner
Snarky Puppy
Live At The Royal Albert Hall

Nic Hard, Neil MacIntosh & Will Shapland, engineers/mixers

nominees

Jon Batiste
Chronology Of A Dream: Live At The Village Vanguard
Black Violin
Take The Stairs
Best Rock Performance
 
winner
Fiona Apple
Shameika
Track From: Fetch The Bolt Cutters

nominees

Big Thief
Not
Phoebe Bridgers
Haim
The Steps
GRAMMYs
Stay High
Grace Potter
Daylight
Best Metal Performance
 
winner
Body Count
Bum-Rush

nominees

Code Orange
Underneath
In This Moment
The In-Between
Poppy
BLOODMONEY
Power Trip
Executioner’s Tax (Swing Of The Axe) – Live
Best Rock Song
 
winner
GRAMMYs
Stay High

Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

Track From: Jaime

nominees

Phoebe Bridgers
Kyoto
Lost In Yesterday
Not
Fiona Apple
Shameika
Best Rock Album
 
winner
The Strokes, Rick Rubin
The New Abnormal

Rick Rubin, producer; Jason Lader, engineer/mixer

nominees

Fontaines D.C.
A Hero's Death
Michael Kiwanuka
Kiwanuka
Grace Potter
Daylight
Sturgill Simpson
Sound & Fury
Best Alternative Music Album
 
winner
Fiona Apple
Fetch The Bolt Cutters

Fiona Apple, David Garza, Sebastian Steinberg & Amy Aileen Wood, producers; Fiona Apple, Tchad Blake, Amy Aileen Wood & John Would, engineers/mixers

nominees

Beck
Hyperspace
Phoebe Bridgers
Punisher
GRAMMYs
Tame Impala
The Slow Rush
Best R&B Performance
 
winner
Beyoncé Knowles
Black Parade

nominees

Jhené Aiko
,
John Legend
Lightning & Thunder
GRAMMYs
,
Mahalia
,
Ty Dolla $ign
All I Need
GRAMMYs
Goat Head
Emily King
See Me
Best Traditional R&B Performance
 
winner
Ledisi Young
Anything For You

nominees

The Baylor Project
,
Jean Baylor
,
Marcus Baylor
Sit On Down
Chloe x Halle
Wonder What She Thinks Of Me
Mykal Kilgore
Let Me Go
Yebba
Distance
Best R&B Song
 
winner
Robert Glasper, H.E.R.
Better Than I Imagined

Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

nominees

Josh Lopez
,
Kaveh Rastegar
Collide
Victoria Monét
Do It
Skip Marley
,
H.E.R.
Slow Down
Best Progressive R&B Album
 
winner
Thundercat, Flying Lotus
It Is What It Is

Flying Lotus & Thundercat, producers; Flying Lotus, engineer/mixer

nominees

Jhené Aiko
Chilombo
Chloe x Halle
Ungodly Hour
GRAMMYs
Free Nationals
Robert Glasper
F*** Yo Feelings
Best R&B Album
 
winner
John Legend, Bobby Campbell
Bigger Love

nominees

Ant Clemons
Happy 2 Be Here
Giveon
Take Time
Luke James
to feel love/d
Gregory Porter
All Rise
Best Rap Performance
 
winner
Megan Thee Stallion, Beyoncé Knowles
Savage

nominees

Big Sean
,
Nipsey Hussle
Deep Reverence
DaBaby
Bop
Jack Harlow
Whats Poppin
Lil Baby
The Bigger Picture
Pop Smoke
Dior
Best Melodic Rap Performance
 
winner
Anderson .Paak
Lockdown

nominees

DaBaby
,
Roddy Ricch
Rockstar

DaBaby Featuring Roddy Ricch

Drake
,
Lil Durk
Laugh Now Cry Later

Drake Featuring Lil Durk

Roddy Ricch
The Box
Travis Scott
Highest In The Room
Best Rap Song
 
winner
Beyoncé Knowles, Jay Z, Derrick Milano, Terius "The Dream" Nash, Megan Thee Stallion, J White Did It
Savage

nominees

Lil Baby
The Bigger Picture
Lil Durk
,
Rogét Chahayed
,
Drake
,
Cardo
Laugh Now Cry Later
DaBaby
,
Roddy Ricch
Rockstar
Best Rap Album
 
winner
Nas, Hit-Boy, David Kim
King’s Disease

Hit-boy, producer; Mark "Exit" Goodchild, Hit-boy, David Kim & Gabriel Zardes, engineers/mixers

nominees

GRAMMYs
Black Habits
Freddie Gibbs
,
Alchemist
Jay Electronica
A Written Testimony
The Allegory
Best Country Solo Performance
 
winner
Vince Gill
When My Amy Prays
Track From: Okie

nominees

Eric Church
Stick That In Your Country Song
Brandy Clark
Who You Thought I Was
Mickey Guyton
Black Like Me
Miranda Lambert
Bluebird
Best Country Duo/Group Performance
 
winner
Dan + Shay, Justin Bieber
10,000 Hours

nominees

Brothers Osborne
All Night
Lady A
Ocean
Little Big Town
Sugar Coat
Old Dominion
Some People Do
Best Country Song
 
winner
Brandi Carlile, Natalie Hemby, Lori McKenna
Crowded Table

Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)

Track From: The Highwomen

nominees

Luke Dick
,
Natalie Hemby
,
Miranda Lambert
Bluebird
Maren Morris
The Bones
Ingrid Andress
More Hearts Than Mine
Shane McAnally
,
Thomas Rhett
Some People Do
Best Country Album
 
winner
Miranda Lambert
Wildcard

Jay Joyce, producer; Jason Hall & Jay Joyce, engineers/mixers

nominees

Ingrid Andress
Lady Like
Brandy Clark
Your Life Is A Record
Little Big Town
Nightfall
Ashley McBryde
Never Will
Best New Age Album
 
winner
More Guitar Stories

Jim "Kimo" West, producer; Jim "Kimo" West, engineer/mixer

nominees

Laurie Anderson
,
Jesse Paris Smith
Periphery
Superposition
Form//Less
Cory Wong
,
Jon Batiste
Meditations
Best Improvised Jazz Solo
 
winner
Chick Corea
All Blues

Chick Corea, soloist

Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

nominees

Christian Scott aTunde Adjuah
Guinnevere
Regina Carter
Pachamama
Gerald Clayton
Celia
Joshua Redman
Moe Honk
Best Jazz Vocal Album
 
winner
Kurt Elling, Danilo Perez, Chris Allen
Secrets Are The Best Stories

Kurt Elling & Danilo Pérez, producers; Chris Allen, engineer/mixer

nominees

Thana Alexa
Carmen Lundy
Modern Ancestors
GRAMMYs
,
John Beasley
Holy Room: Live At Alte Oper
Kenny Washington
What's The Hurry
Best Jazz Instrumental Album
 
winner
Chick Corea, Christian McBride, Brian Blade

Chick Corea & Bernie Kirsh, producers; Bernie Kirsh & Brian Vibberts, engineers/mixers

nominees

Ambrose Akinmusire
On The Tender Spot Of Every Calloused Moment
Gerald Clayton
Happening: Live At The Village Vanguard
Best Large Jazz Ensemble Album
 
winner
Maria Schneider, Brian Camelio, Brian Montgomery
Data Lords

Maria Schneider Orchestra

Brian Camelio & Ryan Truesdell, producers; Brian Montgomery, engineer/mixer

nominees

Gregg August
Dialogues On Race
John Beasley
MONK'estra Plays John Beasley
Orrin Evans
The Intangible Between

Orrin Evans And The Captain Black Big Band

Best Latin Jazz Album
 
winner
Arturo O'Farrill, Jr., GRAMMY winner, Doug Davis
Four Questions

Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

Doug Davis & Kabir Sehgal, producers; Peter Karl & Tom Lazarus, engineers/mixers

nominees

Chico Pinheiro
City Of Dreams
Gonzalo Rubalcaba
,
Aymee Nuviola
Viento Y Tiempo - Live At Blue Note Tokyo
Poncho Sanchez
Trane's Delight
Best Gospel Performance/Song
 
winner
Jonathan McReynolds, Mali Music
Movin' On

nominees

Melvin Crispell III
Wonderful Is Your Name
Ricky Dillard
,
Tiff Joy
Release (Live)
LaShawn Daniels
,
Rodney Jerkins
,
Lecrae
Come Together
Travis Greene
Won't Let Go
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
 
winner
Zach Williams, Dolly Parton, GRAMMYs
There Was Jesus

Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Track From: There Was Jesus

nominees

Cody Carnes
,
Elevation Worship
,
GRAMMYs
,
Kari Jobe
,
Steven Furtick
The Blessing (Live)
Lecrae
,
Kirk Franklin
Sunday Morning
Tauren Wells
,
Jenn Johnson
,
Krissy Nordhoff
,
Alexis Slifer
Famous For (I Believe)
Best Gospel Album
 
winner
PJ Morton
Gospel According To PJ

PJ Morton, producer; Reginald Nicholas, Jr. & Ben Kane, engineers/mixers

nominees

2econd Wind: Ready

Anthony Brown & group therAPy

Myron Butler
My Tribute
Ricky Dillard
Choirmaster
Kierra
Best Contemporary Christian Music Album
 
winner
Kanye West, Angel López, Mike Dean, Drew Drucker
Jesus Is King

nominees

Cody Carnes
Run To The Father
Hillsong Young & Free
All Of My Best Friends
We The Kingdom
Holy Water
Tauren Wells
Citizen Of Heaven
Best Roots Gospel Album
 
winner
Fisk Jubilee Singers, Jim Ed Norman, Shannon Sanders
Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)

Mike Curb, Jim Ed Norman & Shannon Sanders, producers; Jon Blass & Rob Dennis, engineers/mixers

nominees

Beautiful Day
The Erwins
What Christmas Really Means
Something Beautiful

Ernie Haase & Signature Sound

Best Latin Pop or Urban Album
 
winner
Bad Bunny
YHLQMDLG

Josh Gudwin & La Paciencia, engineers/mixers

nominees

Camilo
Por Primera Vez
Kany Garcia
Mesa Para Dos
Ricky Martin
Pausa
Debi Nova
3:33
Best Latin Rock or Alternative Album
 
winner
Fito Paez, Gustavo Borner
La Conquista Del Espacio

Gustavo Borner, Diego Olivero & Fito Paez, producers; Gustavo Borner & Phil Levine, engineers/mixers

nominees

Bajofondo
Aura
Cami
Monstruo
Cultura Profética
Sobrevolando
Lido Pimienta
Miss Colombia
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
 
winner
Natalia Lafourcade
Un Canto Por México, Vol. 1

nominees

Alejandro Fernandez
Hecho En México
Lupita Infante
La Serenata
José Hernández
Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

Christian Nodal
AYAYAY!
Best Tropical Latin Album
 

nominees

Edwin Bonilla
Infinito
Jorge Celedon
Sigo Cantando Al Amor (Deluxe)

Jorge Celedon & Sergio Luis

Víctor Manuelle
Memorias De Navidad
Best American Roots Performance
 
winner
John Prine
I Remember Everything

nominees

Black Pumas
Colors
GRAMMYs
Deep In Love
GRAMMYs
Short And Sweet
Norah Jones
,
Mavis Staples
I'll Be Gone
Best American Roots Song
 
winner
Pat McLaughlin, John Prine
I Remember Everything

Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

nominees

Lydia Rogers
Cabin
Sierra Hull
,
Kai Welch
Ceiling To The Floor
Sarah Jarosz
Hometown
Lucinda Williams
Man Without A Soul
Best Americana Album
 
winner
Sarah Jarosz
World On The Ground

John Leventhal, producer; Mark Goodell & John Leventhal, engineers/mixers

nominees

Courtney Marie Andrews
Hiss Golden Messenger
Terms Of Surrender
Marcus King
El Dorado
Lucinda Williams
Good Souls Better Angels
Best Bluegrass Album
 
winner
Billy Strings

Glenn Brown & Billy Strings, producers; Glenn Brown, engineer/mixer

nominees

Danny Barnes
Man On Fire
To Live In Two Worlds, Vol. 1
North Carolina Songbook
Matt Combs
The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1

(Various Artists)

Best Traditional Blues Album
 
winner
Bobby Rush
Rawer Than Raw

Bobby Rush, producer; Randy Everett, engineer/mixer

nominees

Frank Bey
All My Dues Are Paid
Don Bryant
You Make Me Feel
Robert Cray
That's What I Heard
Jimmy "Duck" Holmes
Cypress Grove
Best Contemporary Blues Album
 
winner
Fantastic Negrito
Have You Lost Your Mind Yet?

Fantastic Negrito, producer; Nahuel Bronzini, Migui Maloles & Trevor Orriss, engineers/mixers

nominees

Ruthie Foster
Live At The Paramount
G. Love
The Juice
Bettye LaVette
Blackbirds
North Mississippi Allstars
Best Folk Album
 
winner
Gillian Welch, David Rawlings
All The Good Times

nominees

GRAMMYs
Bonny Light Horseman
Leonard Cohen
Thanks For The Dance
Laura Marling
Song For Our Daughter
The Secret Sisters
Saturn Return
Best Regional Roots Music Album
 
winner
New Orleans Nightcrawlers

Mike Napolitano, engineer/mixer

nominees

Black Lodge
My Relatives "Nikso Kowaiks"
Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

Lovely Sunrise

Nā Wai ʽEhā

Sweet Cecilia
A Tribute To Al Berard
Best Reggae Album
 
winner
Toots And The Maytals, Tomas Crow
Got To Be Tough

Nigel Burrell & Youth, producers; Nigel Burrell, Tomas Crow, Max Noise, Delroy Fatta Pottinger, Michael Rendall & David Sardy, engineers/mixers

nominees

Buju Banton
Upside Down 2020
Skip Marley
Higher Place
It All Comes Back To Love
The Wailers
One World
Best Global Music Album
 
winner
Burna Boy
Twice As Tall

Jesse Ray Ernster & Matt Testa, engineers/mixers

nominees

GRAMMYs
Fu Chronicles
Bebel Gilberto
Anoushka Shankar
Love Letters
Tinariwen
Amadjar
Best Children's Music Album
 
winner
Joanie Leeds, Lucy Kalantari
All The Ladies

Lucy Kalantari, producer; Denise Barbarita & Lucy Kalantari, engineers/mixers

nominees

Justin Roberts
Wild Life
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
 
winner
Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, And The Richest, Most Destructive Industry On Earth

Aaron Blank, producer

nominees

Flea
Acid For The Children: A Memoir
GRAMMYs
Alex Trebek - The Answer Is...
Catch And Kill
Meryl Streep
Charlotte's Web (E.B. White)

Meryl Streep (& Full cast)

Best Comedy Album
 
winner
Tiffany Haddish
Black Mitzvah

nominees

Patton Oswalt
I Love Everything
Jim Gaffigan
The Pale Tourist
Bill Burr
Paper Tiger
Jerry Seinfeld
23 Hours To Kill
Best Musical Theater Album
 
winner
Kathryn Gallagher
Jagged Little Pill

Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers; Neal Avron & Derik Lee, engineers/mixers (Original Broadway Cast)

nominees

Audrey Brisson
Amélie
David Byrne
American Utopia On Broadway
Tammy Blanchard
,
Will Van Dyke
,
Michael Mayer
,
Alan Menken
Little Shop Of Horrors
Alexia Khadime
,
Stephen Schwartz
The Prince Of Egypt
Francis Jue
Soft Power
Best Compilation Soundtrack For Visual Media
 
winner
Jojo Rabbit

(Various Artists)

Taika Waititi, compilation producer

nominees

A Beautiful Day In The Neighborhood

(Various Artists)

Bill & Ted Face The Music

(Various Artists)

Savan Kotecha
Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga

(Various Artists)

Frozen 2

(Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
 
winner
Hildur Guðnadóttir, Simon Goff
Joker

Hildur Guðnadóttir, composer; Hildur Guðnadóttir & Sam Slater, producers; Simon Goff, Daniel Kresco, Tim Machiafava, Antonio Pulli & Alex Vengeur, engineers/mixers (Hildur Guðnadóttir)

nominees

Max Richter
Ad Astra
Kamasi Washington
Becoming
1917
John Williams
Star Wars: The Rise Of Skywalker
Best Song Written For Visual Media
 
winner
GRAMMYs, Finneas O'Connell
No Time To Die [From No Time To Die]

Billie Eilish O'Connell & Finneas Baird O'Connell, songwriters (Billie Eilish)

nominees

Andrew Lloyd Webber
,
Taylor Swift
Beautiful Ghosts [From Cats]
Brandi Carlile
Carried Me With You [From Onward]
Into The Unknown [From Frozen 2]
Stand Up [From Harriet]
Best Instrumental Composition
 
winner
Maria Schneider
Sputnik

Maria Schneider, composer (Maria Schneider)

Track From: Data Lords

nominees

Arturo O'Farrill, Jr., GRAMMY winner
Baby Jack
Christian Sands
Be Water II
Alexandre Desplat
Plumfield
Remy Le Boeuf
Strata
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
 
winner
John Beasley
Donna Lee

John Beasley, arranger (John Beasley)

Track From: MONK'estra Plays John Beasley

nominees

Hildur Guðnadóttir
Bathroom Dance
Remy Le Boeuf
Honeymooners
Jarrett Johnson
Lift Every Voice And Sing
Jeremy Levy
Uranus: The Magician
Best Arrangement, Instruments and Vocals
 
winner
GRAMMYs
He Won't Hold You

Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)

Track From: Djesse Vol.3

nominees

John Beasley
,
Maria Mendes
Asas Fechadas
Erin Bentlage
,
Sara Gazarek
,
Amanda Taylor
Desert Song
Alan Broadbent
,
Pat Metheny
From This Place
Talia Billig
,
Becca Stevens
Slow Burn
Best Recording Package
 
winner
Vols. 11 & 12

Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

nominees

Pilar Zeta
Everyday Life
Funeral
Healer
On Circles
Best Boxed Or Special Limited Edition Package
 
winner
Jeff Tweedy
Ode To Joy

Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

nominees

Paul McCartney
Flaming Pie (Collector's Edition)
Giants Stadium 1987, 1989, 1991
Paul Taylor
Mode
Michael Cina
The Story Of Ghostly International
Best Album Notes
 
winner
Dead Man's Pop

Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

nominees

At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926
The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974
The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business
Out Of A Clear Blue Sky
Best Historical Album
 
winner
It's Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers

Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)

nominees

GRAMMYs
Celebrated, 1895-1896
Hittin' The Ramp: The Early Years (1936 - 1943)
1999 Super Deluxe Edition
Souvenir
Béla Fleck
Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions
Best Engineered Album, Non-Classical
 

nominees

Black Hole Rainbow
Mike Robinson
Expectations
Jaime
25 Trips
Producer Of The Year, Non-Classical
 
winner
Andrew Watt

• Break My Heart (Dua Lipa) (T)
• Me And My Guitar (A Boogie Wit Da Hoodie) (T)
• Midnight Sky (Miley Cyrus) (S)
• Old Me (5 Seconds Of Summer) (T)
• Ordinary Man (Ozzy Osbourne Featuring Elton John) (T)
• Take What You Want (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott) (T)
• Under The Graveyard (Ozzy Osbourne) (T)

nominees

Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Best Remixed Recording
 
winner
Roses (Imanbek Remix)

Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)

nominees

André Allen Anjos
Do You Ever (RAC Mix)
Morgan Page
Imaginary Friends (Morgan Page Remix)
Louie Vega
Praying For You (Louie Vega Main Remix)
Haywyre
Young & Alive (Bazzi Vs. Haywyre Remix)
Best Engineered Album, Classical
 
winner
GRAMMYs
Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar'

David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

nominees

Danielpour: The Passion Of Yeshua
GRAMMYs
Gershwin: Porgy And Bess
Jesse Lewis
Hynes: Fields
Alexander Lipay
Ives: Complete Symphonies
Producer Of The Year, Classical
 
winner
David Frost

• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)
• Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Frederick Ballentine, Angel Blue, Denyce Graves, Latonia Moore, Eric Owens, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
• Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
• Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar' (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)

nominees

Blanton Alspaugh
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Best Orchestral Performance
 
winner
Gustavo Dudamel, Alexander Lipay
Ives: Complete Symphonies

Gustavo Dudamel, conductor; Dmitriy Lipay, producer; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers/mixers (Los Angeles Philharmonic)

nominees

Aspects Of America - Pulitzer Edition
Daníel Bjarnason
Concurrence
Michael Tilson Thomas
Copland: Symphony No. 3
Hannu Lintu
Lutosławski: Symphonies Nos. 2 & 3
Best Opera Recording
 
winner
David Robertson, GRAMMYs, Eric Owens
Gershwin: Porgy And Bess